Koronawirus (COVID-19) – ważne informacje

Biuro nieczynne
13 marca 2020
Ważne informacje dla pacjentów onkologicznych w Trójmieście!
24 marca 2020

Szanowni Państwo,

w związku rozprzestrzenianiem się koronawirusa (COVID-19) przekazujemy informacje i zalecenia, które obecnie obowiązują w tym względzie.

Zalecenia GIS dla seniorówhttps://gis.gov.pl/aktualnosci/informacja-glownego-inspektora-sanitarnego-dla-seniorow/

  • Często myj ręce
  • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
  • Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe
  • Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków
  • Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy (1-1,5 m)
  • Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu (należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%).
  • Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu
  • Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie

 

Odpowiedzi na często zadawane pytania przez osoby cierpiące na schorzenia układu oddechowegohttps://www.europeanlung.org/pl/nowo%C5%9Bci-i-wydarzenia/nowo%C5%9Bci/covid-19.-%E2%80%93-specjalista-w-dziedzinie-chor%C3%B3b-uk%C5%82adu-oddechowego-odpowiada-na-twoje-pytania?fbclid=IwAR2zRoa-1puXGv1D4b-NXdV9LiewLLV-cQX6_T3KIeT4Ie7YCzZ57WLE6lw

Informacje na temat żywności i żywienia ze strony GIShttps://gis.gov.pl/aktualnosci/qa-dotyczace-zywnosci-i-koronawirusa/

Dokładna obróbka termiczna niszczy wirusa, ponieważ koronawirus ulega zniszczeniu gdy zastosuje się odpowiednią kombinację czasu i temperatury np. 60 st.C przez 30 min. Tak więc w przypadku mięsa, produktów surowych, typowa obróbka cieplna eliminuje zanieczyszczenie mikrobiologiczne, w tym również SARS COV-2.

UWAGA! Należy jednak uważać, aby zachowywać właściwą higienę mycia i przygotowania żywności. Należy myć ręce, narzędzia kuchenne, blaty robocze, deski. Zawsze pamiętać o separacji produktów surowych i produktów już przygotowanych do spożycia, w celu uniknięcia zanieczyszczeń krzyżowych w kuchniach.

Do sklepu po żywność, leki czy inne artykuły pierwszej potrzeby powinny wybierać się wybrane osoby z gospodarstwa domowego (najlepiej zawsze ta sama). Jeśli z różnych względów muszą wybrać się 2 osoby (np. dojazd autem), wskazane jest aby do sklepu wchodziła jedna osoba. Druga natomiast powinna czekać w samochodzie.

W kolejkach zachowujemy bezpieczną odległość od innych osób (1-1,5 m).

 

Jak skutecznie dezynfekować ręcehttps://gis.gov.pl/aktualnosci/jak-skutecznie-dezynfekowac-rece/

 

 

 

 

 

 

 

 

Koronawirus jest podatny na rozpuszczalniki lipidów, co oznacza, że dokładne, co najmniej 30 sekundowe mycie rąk wodą ze zwykłym mydłem lub detergentem, jest kluczowe, by ograniczyć rozprzestrzeniania się koronawirusa.

 

 

 

 

 

 

 

 

Główni Inspektor Sanitarny apeluje, aby ograniczyć do minimum wyjścia z domu. Jeśli można pracować z domu, należy zdecydować się na taką formę.

Główny Inspektor Sanitarny apeluje, aby czas wolny od zajęć lekcyjnych dla młodzieży nie stanowił pretekstu do zintensyfikowania kontaktów towarzyskich (również spotkań rodzinnych). To czas mądrych wyborów zdrowotnych. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za zdrowie swoje i swoich najbliższy. Zachowujmy się odpowiedzialnie.

Czas pandemii nie jest odpowiedni do organizowania wyjazdów/urlopów i spotkań.

Osoby przenoszące wirusa mogą nie wykazywać żadnych oznak nawet do 14 dni. W tym czasie mogą przekazywać wirusa innym osobom. Dlatego tak istotne jest ograniczenie kontaktów z innymi ludźmi do absolutnego minimum.

 

Należy unikać zgromadzeń ludzi, gdzie ryzyko zarażenia wirusem jest zwiększone.

Przypominamy, że Kościoły umożliwiają udział w mszach świętych przez transmisje telewizyjne i radiowe. Obecna sytuacja umożliwia skorzystanie z dyspensy, jak w przypadku choroby.

Zwracamy się zatem do wszystkich, aby zdecydowali się na pozostanie w domu. Zaobserwowano bowiem, że mimo zakazu wstępu do Kościołów grup > 50 osób, takie zgromadzenia miały miejsce przed Kościołami podczas mszy.

Podobnie, prosimy o unikanie zakupów na rynkach itp., gdzie trudno jest zachować wymaganą odległość od innych osób.

Sytuacje takie wzmagają ryzyko zachorowania!

 

W przypadku gorszego samopoczucia, zwłaszcza gorączki i innych objawów grypopodobnych, zachęcamy do powstrzymania się od wychodzenia z domu i spotkań z innymi osobami. Gdy objawy zaostrzą się należy niezwłocznie skontaktować się z jednym z numerów kontaktowych.

Ważne telefony dotyczące KORONAWIRUSA (Gdańsk)https://www.psse.gda.pl/laboratoria

Jeśli miało się kontakt z osobą zarażoną lub w przeciągu ostatnich 14 dni wróciło się z zagranicy, należy niezwłocznie skontaktować się pod jednym z numerów kontaktowych.

Testy na koronawirusa nie są niestety wykonywane w innych przypadkach. Zatem w przypadku wystąpienia objawów wymienianych dla koronawirusa (COVID-19), gdy nie było się narażonym na kontakt z zarażonymi jw. należy ograniczyć wychodzenie z domu i spotykanie się z innymi ludźmi (w tym bliskimi). W przypadku zaostrzenia objawów należy pilnie skontaktować się pod jednym ze wskazanych numerów.

Prosimy o otoczenie szczególną opieką osób starszych i innych osób o obniżonej odporności. W szczególności chodzi o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych, a także po prostu rozmowę. Należy ograniczać w szczególny sposób narażanie takich osób na zakażenie w związku z tym, że są bardziej podatne na komplikacje i ciężki przebieg choroby.

Apelujemy o korzystanie wyłącznie ze sprawdzonych źródeł informacji o koronawirusie, które znajdziecie Państwo w serwisach instytucji publicznych, na stronach: www.gis.gov.pl, gov.pl/koronawirus i dzwoniąc pod numer bezpłatnej infolinii NFZ: 800-190-590.

 

Apelujemy o racjonalne i odpowiedzialne zachowanie oraz stosowanie się do rekomendacji służb sanitarnych i profesjonalistów medycznych.

 

Inne linki dot. koronawirusa:

Udostępnij lub polub ten post!