23 listopada odbyła się Interdyscyplinarna Konferencja Profilaktyka i Edukacja w Raku Płuca

Dnia 23 listopada 2017 roku w Zespole Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej
w Gdańsku odbyła się konferencja z okazji Miesiąca Świadomości Raka Płuca pod tytułem „Profilaktyka i edukacja w raku płuca”. Organizatorami konferencji były Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca w Gdańsku oraz Zakład Pielęgniarstwa Chirurgicznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Celem konferencji było uświadomienie społeczeństwa
o zagrożeniach wpływających na zwiększoną zachorowalność na raka płuca, przybliżenie wiedzy na temat profilaktyki oraz wczesnej wykrywalności choroby.

Spotkanie zgromadziło 100 osób, wśród których znaleźli się przedstawiciele ochrony zdrowia i gdańskiej oświaty, psychologowie, studenci kierunków medycznych oraz mieszkańcy trójmiasta. Konferencję otworzył prof. Jan Skokowski, chirurg klatki piersiowej, prezes Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca. W panelu młodzieżowym wystąpiły studenckie koła naukowe Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego: SKN Pielęgniarstwa Chirurgicznego, SKN Zdrowia Publicznego oraz SKN Chirurgii Klatki Piersiowej, które poruszyły tematykę nikotynizmu i leczenia raka płuca. Uczeń Zespołu Szkół Łączności  Szymon Stachowiak przedstawił bardzo ciekawą i prowokującą do dyskusji prezentację na temat E-papierosów. Temat e-papierosów stał się także głównym tematem dyskusji. Panel ekspercki otworzył prof. Jan Skokowski, prezes SWzRP, poruszając temat raka płuca jako problemu nie tylko medycznego, ale również społecznego. Następnie, głos zabrał dr Łukasz Balwicki z Zakładu Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej GUMed, który opowiedział o profilaktyce pierwotnej raka płuca. Przedstawiciel Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku Zbigniew Zawadzki wygłosił wykład o profilaktyce antytytoniowej skierowanej do dzieci i młodzieży. Na koniec sesji eksperckiej głos zabrał członek Stowarzyszenia Nasz Gdańsk dr inż. Bogdan Sedler wygłaszając prelekcję na temat zagrożenia środowiskowego. W panelu pacjenckim jako pierwsi wystąpili pacjenci leczeni z powodu raka płuca, członkowie SWzRP oraz ks. Krzysztof Lis, który opowiadał o pomocy dla chorych z perspektywy osoby wspierającej. Następnie wystąpiła mgr Ewelina Szmytke - członek Zarządu Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca, która przybliżyła uczestnikom konferencji działalność Stowarzyszenia. O wsparciu w chorobie nowotworowej w swojej prelekcji opowiedziała dr Janina Książek, Prezes Terenowego Oddziału Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Onkologicznych w Gdańsku. Pani mgr Katarzyna Gas, dietetyk opowiedziała zgromadzonym o zapobieganiu niedożywieniu w raku płuca. Konferencję zwieńczył wykład  mgr Sylwii Barsow psychologa z Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej w Gdańsku, w którym zawarte zostały psychologiczne aspekty funkcjonowania pacjentów w chorobie nowotworowej.

W podsumowaniu konferencji, którego dokonał prof. Jan Skokowski podkreślono, że mimo interdyscyplinarnej mnogości zaprezentowanych stanowisk teoretycznych konferencja i towarzyszące jej debaty przebiegły w pogodnej atmosferze.

„Profilaktyka i edukacja w raku płuca” konferencja interdyscyplinarna

W listopadzie, Światowym Miesiącu Świadomości Raka Płuca, eksperci oraz organizacje pacjenckie namawiają do pogłębiania wiedzy oraz przyjęcia odpowiedzialnej postawy wobec własnego zdrowia

Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca (zał. 1994 r.), organizuje z tej okazji konferencję interdyscyplinarną „Profilaktyka i edukacja w raku płuca”, która odbędzie się 23 listopada 2017 roku w Zespole Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, w godzinach 9.00-15.00. Podczas konferencji specjaliści z wielu dziedzin medycyny, oraz studenci kierunków medycznych w swoich wystąpieniach przybliżą problematykę raka płuca jako problemu społecznego.

Celami konferencji są przybliżenie wiedzy na temat profilaktyki, zachorowalności i działań związanych z wczesną wykrywalnością raka płuca a także wymiana doświadczeń związanych z prowadzeniem działań antytytoniowych oraz funkcjonowania organizacji wspierających pacjentów wyleczonych z raka płuca.

Konferencja ma charakter społeczny i jest skierowana do osób związanych z ochroną zdrowia, do pedagogów szkolnych w celu zwiększania świadomości młodzieży szkolnej na temat związku między paleniem papierosów, a zachorowalnością na raka płuca, ale również do całej społeczności Pomorza.

Patronat honorowy nad konferencją objęli:  Prezydent Miasta Gdańska, www.gdansk.pl, Rada Miasta Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Pomorski Wojewódzki Inspektor Sanitarny, Kuratorium Oświaty w Gdańsku

Patronat medialny nad konferencją objęły TVP 3, Radio Gdańsk

Prosimy o rejestrację uczestników pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., więcej informacji udzielamy pod nr telefonu 58 349 24 44.

 

 

 

 

 

Warszaty dla młodzieży w Zespole Szkół Łączności w Gdańsku

W ramach zadań wynikających z planu pracy Stowarzyszenia, 23 października 2017 r. odbyły się coroczne warsztaty dla uczniów szkół średnich na temat szkodliwości palenia tytoniu, pod hasłem "Nie palę! Nowe wyzwanie dla młodzieży". W tym roku odwiedziliśmy Zespół Szkół Łączności w Gdańsku. Zajęcia prowadzili Prezes Stowarzyszenia prof. Jan Skokowski, studenci ze Studenckiego Koła Naukowego Pielęgniarstwa Chirurgicznego GUMed oraz pacjenci. Młodzież wysłuchała informacji o działaniu nikotyny na organizm człowieka, w szczególności na płuca. Prezentacja prof. Jana Skokowskiego obejmowała zdjęcia płuc pacjentów dotkniętych rakiem oraz zwracała uwagę na sposoby jego leczenia i zapobiegania chorobie. Studenci przedstawili szczegółową informację o skutkach palenia tytoniu a także o działaniu na nasz organizm e-papierosów. Najczęstszą przyczyną raka płuca jest długotrwałe palenie czynne oraz bierne. Głos zabrało też dwoje pacjentów, którzy zmagają się z chorobą nowotworową płuc. Poinformowali oni o sposobach leczenia, jakiemu zostali poddani w trakcie choroby.

W czasie prezentacji, a także po niej, głos zabierała młodzież. Zadawali pytania, włączali się do dyskusji. Widać było bardzo duże zainteresowanie poruszanym tematem.