Akademia Raka Jelita Grubego – relacja z naszego udziału

Podziękowanie
10 kwietnia 2019
Spotkanie Wielkanocne Stowarzyszenia
16 kwietnia 2019

Akademia Raka Jelita Grubego została zorganizowana przez PZWL Wydawnictwa Lekarskie, oraz Kierownika Naukowego dr.hab. Lucjana Wyrwicza. Jest to jedna z cyklu konferencji : Akademia Raka Pieski, Akademia Czerniaka, Innowacyjne terapie w onkologii, Akademia Raka Płuca, Dermatologia Premium Plus, Akademia Raka Jelita Grubego.

Swoją wiedzą i doświadczeniami w zakresie diagnostyki i leczenia nowotworu jelita grubego dzielili się z nami specjaliści z całego kraju. Dr Marek Bugajski z Kliniki Gastroenterologii Onkologicznej Centrum Onkologii w Warszawie. Jest endoskopistą, który zajmuje się przede wszystkim problematyką jakości kolonoskopii. Miał bardzo ciekawy wykład na temat jakości kolonoskopii oraz diagnostyki i tego jak dużo zależy od endoskopisty i jego dokładności i doświadczenia w diagnozowaniu raka jelita  grubego.

Dr.Andrzej Cichocki z Centrum Onkologii w Warszawie, jest specjalistą chirurgii ogólnej i onkologicznej. Zajmuje się głównie chirurgią układu pokarmowego ( choroby trzustki, żołądka, jelita grubego).Mówił o tym, jak ważny jest zabieg chirurgiczny, który pozostaje nadal najskuteczniejszą metodą leczenia raka jelita grubego.

Dr Piotr Tokajuk z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku z Centrum Onkologii, specjalista z zakresu onkologii klinicznej. Mówił o tym, że celem chemioterapii uzupełniającej u chorych na raka jelita grubego jest poprawa wyników leczenia skojarzonego, w szczególności wydłużenie czasu przeżycia wolnego od choroby, oraz całkowitego przeżycia chorych.

Byli też inni prelegenci z różnych ośrodków klinicznych z całej Polski. Wszyscy podkreślali jak ważną rolę w leczeniu jest zdiagnozowanie i szybkie podjęcie leczenia. Dr.hab.Lucjan Wyrwicz podsumowując powiedział, że leczenie celowane jest obecnie proponowane jako standardowe uzupełnienie chemioterapii.

Udostępnij lub polub ten post!