Aktualności

11 lipca 2018

Rejs po Motławie 2018

28 czerwca 2018 członkowie i sympatycy SWzRP wzięli udział w rejsie rowerami wodnymi po Motławie. W czasie dwugodzinnego rejsu mogliśmy spróbować swoich sił w pływaniu rowerem […]
4 lipca 2018

21 czerwca 2018 r. warsztaty dla pacjentów przy Kongresie Kardio-Torakochirurgów w Szczecinie

W dniu 21.06.2018r. w Szczecinie odbyły się warsztaty dla pacjentów zorganizowane przez Polską Grupę Raka Płuca w porozumieniu z oddziałem Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca ze […]
14 czerwca 2018

Zmiana godzin pracy biura SWzRP

od 25 czerwca BIURO STOWARZYSZENIA WALKI Z RAKIEM PŁUCA CZYNNE: WTOREK 9.00 – 15.00 ŚRODA 9.00 – 15.00 CZWARTEK 9.00 – 15.00

Przekaż darowiznę!Uprzejmie przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby fizyczne mogą przez cały rok wpłacać darowizny na konto Stowarzyszenia i odliczać je od podstawy opodatkowania PIT w kwocie nie przekraczającej 6% dochodu uzyskanego w danym roku.

Nie czekaj i wesprzyj działanie Stowarzyszenia już dziś!

Nr konta: 54 1020 1811 0000 0302 0073 4228

Pobierz program do rozliczeń podatku (pitów):


Przekaż 1% podatku!KRS: 0000 126 412

Rak Płuca - Definicja i Epidemiologia

Terminem „rak płuca" określa się raka tchawicy, oskrzeli (dróg oddechowych) i miąższu płucnego (pęcherzyki płucne).

Rak płuca (inaczej rak oskrzela) – najczęstszy nowotwór złośliwy, na który umiera rocznie na całym świecie 1,3 mln osób. Jest jednym z najgorzej rokujących nowotworów. Stanowi najczęstszą przyczynę zgonów z powodu raka u mężczyzn i jest na 2. miejscu pod tym względem u kobiet. Obecny stan wiedzy wskazuje na to, że największy wpływ na ryzyko zachorowania na raka płuca ma długoterminowe narażenie na wdychane karcynogeny, a zwłaszcza dym tytoniowy. Wydaje się, że w rzadkich przypadkach zachorowań na raka płuca u osób, które nigdy nie paliły do zachorowania dochodzi najczęściej przez połączenie czynników genetycznych oraz ekspozycji na bierne palenie. Poza tym radon oraz zanieczyszczenie powietrza, także mają wpływ na powstawanie raka płuca.

Odrobina Wiedzy


Przyczyny i Objawy

Rak płuca jest nowotworem rokującym źle. Wynika to głównie z powodu wykrycia choroby w zaawansowanym stadium i dużej złośliwości samego nowotworu.


Leczenie raka płuca

Na dzień dzisiejszy waża się, że wczesne wykrycie może wydłużyć czas przeżycia, choć fakt ten nie został jednoznacznie udowodniony.


Razem jest łatwiej

W 1994 roku powstało w Gdańsku Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca. Wspiera ono osoby chore oraz ich rodziny w walce z tym nowotworem.


Jak możesz pomóc?

Uprzejmie przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby fizyczne mogą przez cały rok wpłacać darowizny na konto Stowarzyszenia.


Profilatyka

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z bazą wiedzy zgromadzoną przez nas w jednym miejscu w postaci linków do ciekawych artykułów!

Nasi Partnerzy